Výpadok elektrickej energie snáď nikoho z nás nepoteší. Áno, určité pozitíva dokáže priniesť aj táto situácia hlavne keď sa nad to povznesieme a strávime pár chvíľ pri sviečkach. Lenže z pravidla do niekoľkých desiatok minút sa vraciame späť do „reality“. Naše stroje a prístroje sa zobudia, zapípajú si, zavrčia a všetko je zdá sa v poriadku. Lenže moderná technika je čoraz viac precitlivená na výkyvy napätia a prúdu v našich elektrických sieťach. Jedná sa hlavne o počítače, no napríklad ani vášmu televízoru to určite nie je jedno. Pokiaľ nastane v elektrickej sieti prepätie (je napätie vyššie ako štandardné a nastáva pred výpadkom napätia), tak môže počítač či iná technika „zhorieť“. To znamená, že niektorá súčiastka sa týmto vplyvom pokazí. Pri počítačoch je to najčastejšie zdroj (oprava cca 30 €), prípadne aj základná doska (oprava cca 80+ €).

Ako môžete predísť takejto situácii? Existujú tzv. prepäťové ochrany a záložné zdroje. Prepäťová ochrana vyzerá ako predlžovací kábel s niekoľkými zásuvkami. Dokáže však za pár milisekundách rozpoznať problém a odstaviť počítač od elektrickej energie a tým ho ochrániť. Je tu však malé riziko, že počítač utrpí nekorektným vypnutím.

Záložný zdroj tento problém vyrieši za vás. Slúži k tomu, aby dokázal udržať počítač v chode aj po výpadku energie po dobu niekoľkých minút, kým si uložíte prácu a počítač vypnete. V prípade že nie ste práve v dosahu urobí to za vás. Funguje na základe silných batérií.

Oplatí sa investovať do takejto ochrany? Jednoznačne áno. Prepäťové ochrany od renomovaných výrobcov sa predávajú od 20 € a záložné zdroje od 90 €. Pre istotu si vždy nechajte poradiť od odborníkov, ktorí vám navrhnú vhodné riešenie pre zabezpečenie cenných elektrospotrebičov. 

 

 

Milan Potočný MIPOS PC

Váš súkromný PC servis

Tel.: 0905 870 332

 
icon

Facebook


 

kontakt : 0905 870 332
Budovateľská 32 Šaľa (vedľa lekárne ALIA)