Po zakúpení nového počítača je dobré ho vybaviť aspoň základnou paletou programov. 

Hoci dnes sa už počítače nezvyknú dodávať „čisté“, mnohé aplikácie je nutné doinštalovať, aby bol počítač či notebook plne užívania schopný. Ktoré sú okrem operačného systému dôležité? 

Antivírus a firewall

Základom každého PC by mal byť bezpečnostný softvér. Sem patrí antivírový program a firewall.Tipy na ne sme priniesli v článku „Vírusy a antivírové programy“.

Internetové prehliadače

Bez nadsadenia sa dá povedať, že moderný počítač bez internetového prehliadača už dnes nie je počítačom. Aj keď práve nemáme aktívne internetové pripojenie, nemálo informácií či manuálov je dnes vo formáte internetových dokumentov.

Ak kupujete počítač s operačným systémom Windows, v jeho základe by mal byť minimálne jeden prehliadač: Internet Explorer. Kôli flexibilite sa však oplatí zabudovaný Internet Explorer doplniť o ďalšie prehliadače. Vedia poskytnúť vyšší komfort ovládania, vyššiu rýchlosť aj lepšiu podporu moderných webových štandardov. K najlepším produktom patria Mozilla Firefox a Google Chrome. Oba prehliadače sú bezplatné.

Office

Hoci existujú aj rôzne textové editory, bez komplexnejšieho kancelárskeho balíka sa nezaobídeme. Najznámejším a najlepším kancelárskym balíkom pre Windows je produkt Microsoft Office. Jeho edícia pre študentov a domácnosti (dá sa inštalovať na tri počítače v jednej domácnosti) sa dá dnes zakúpiť za „rozumnú čiastku“: približne 140 eur.

Prípadne môže byť Office už súčasťou základnej výbavy počítača. Najčastejšie momentálne ide o takzvanú verziu Starter, ktorá obsahuje dve aplikácie: textový editor Word a tabuľkový kalkulátor Excel. K dispozícii nie sú všetky funkcie, chýbajú najmä tie pokročilé. Na bežnú kancelársku prácu však môže plne postačovať. 

Ďalšou možnosťou je získanie voľne dostupných kancelárskych balíkov. K najznámejším patria OpenOffice.org a LibreOffice. 

Vo výbave balíkov nechýba komplexný textový editor, tabuľkový kalkulátor, tvorca prezentácií, kresliaci nástroj (aj rôzne diagramy), databáza či aplikácia pre vzorce, resp. matematické úlohy. Sú zadarmo, nie je problém ich nainštalovať, vyskúšať a prípadne používať.

 

 

Milan Potočný MIPOS PC – Váš súkromný PC servis

Budovateľská 32 (vedľa lekárne ALIA)

Tel. : 0905 870 332

 

 
icon

Facebook


 

kontakt : 0905 870 332
Budovateľská 32 Šaľa (vedľa lekárne ALIA)