Čistiť počítač?

A prečo?

Veď predsa funguje.

 

S podobnými reakciami sa stretávam pomerne často. Počítač, prípadne notebook je pre väčšinu užívateľov uzavretá „krabica“ do ktorej nie je vidieť. Preto si často neuvedomujeme, čo všetko sa môže vo vnútri nachádzať. Dokonca aj pri dokonale čistej domácnosti sa do počítača dostáva veľké množstvo prachu a iných nečistôt (chlpy z našich miláčikov, vlasy a pod.). Najväčším nepriateľom počítačov z pohľadu okolitého prostredia je práve prach. Ventilátory, ktoré sa v nich neustále otáčajú (otáčky na chladiči procesora presahujú 2000 otáčok/min.) nasávajú prach do počítaču a ten sa veselo usadzuje a robí neplechu.

Prach bol všeobecne prospešný, dokiaľ si človek nezmyslel, že jeho estetickému cíteniu a jeho výtvorom vadí. Prach je totižto v niektorých prípadoch elektricky vodivý, čo nerobí dobre elektrickým prístrojom všeobecne a zvlášť počítačom. Inokedy je nevodivý a pôsobí ako izolant, čo môže vytvoriť elektrostatický náboj, ktorý môže náš počítač zničiť. Prach je taktiež výborný tepelný izolant. Počítače však pri svojej práci produkujú prebytok tepla a treba ich chladiť. Prach teda zabraňuje chladičom počítača odovzdávať teplo do okolia a teda znemožňuje chladenie. Následne si všimnete, že sa počítač samovoľne vypína, čím predchádza prehriatiu, prípadne je nadmerne hlučný.

Ruku na srdce. Jedli ste už niekedy pri počítači? Áno. Omrvinky, a iné nečistoty na klávesnici a v nej vytvárajú prostredie pre baktérie a mikróby. Preto ju treba aspoň raz mesačne vytriasť a pretrieť vlhkou utierkou.

Teraz už viete prečo sú prach a nečistoty nepriateľmi Vášho počítača či notebooku. Doprajte mu aspoň 2 krát za rok profesionálnu starostlivosť a nechajte ho vyčistiť. Najvhodnejšie obdobie pre čistenie je pred letom a na začiatku zimy.

 

Mgr. Milan Potočný

MIPOS PC

Váš súkromný PC servis

 

Tel.: 0905 870 332

 
icon

Facebook


 

kontakt : 0905 870 332
Budovateľská 32 Šaľa (vedľa lekárne ALIA)