Kúpa nového počítača alebo notebooku (PC) je pre väčšinu užívateľov takou malou maturitou. Chystajú sa na nás Vianoce a naše ratolesti pomaly začínajú vymýšľať čo by im mohol „Ježiško“ priniesť na Vianoce. Zo skúseností viem, že je to často nový počítač, či playstation. Scenár je nasledovný : prídete do obchodu s elektronikou, zamierite do oddelenia počítačov a bez odborných znalostí sa musíte spoľahnúť na predajcu, ktorého prvoradým cieľom je samozrejme „predať“. 

Pred kúpou počítača sa vždy poraďte s odborníkom. Je to predsa investícia na niekoľko rokov. 

Ako prvé si musíme určiť, na čo bude počítač slúžiť. Existujú tri hlavné rozdelenia pre domáce použitie : kancelársky, domáci a herný počítač. 

 

Kancelársky PC je parametricky najslabší a slúži na písanie dokumentov, internet a emailovú komunikáciu.

 

Domáci PC je stredná trieda. Je všestranný a dajú sa na ňom zahrať aj jednoduchšie hry.

 

Herný PC je paradoxne ten najvýkonnejší a naplnený tou najnovšou technológiou na trhu.

 

Hlavné parametre počítača :

 

Základná doska (MB) : je základným kameňom. Jej výberom ovplyvňujete celkový možný výkon počítača a ostatné komponenty (CPU, RAM ...)

 

Procesor (CPU) : udáva hlavný koeficient výkonu. Dnešným štandardom sú dvojjadrové procesory s výkonom okolo 2,8 GHz.

 

RAM : pre plynulý chod odporúčam min. 2 GB, pre herné PC 4 GB tejto pamäte. Dôležité je aj to, aby mala rýchlosť aspoň 1066 MHz.

 

Hard disk (HDD) : je úložisko dát. Pre domáce použitie postačuje veľkosť 500 GB a 7200 ot/min.

 

Grafická karta : jej výber závisí na tom, či sa chcete na počítači hrať hry (prípadne aké hry). Pozor, nie vždy platí, že čím viac MB má, tým je výkonnejšia!

 

Monitor (LCD) : tu dbajte na kvalitu, veď oči máme iba jedny. Štandardom sú 19“ širokouhlé LCD – LED monitory (pri notebookoch je to 15,6“)  s odozvou do 5 ms, jasom nad 300 cd/m2 a počtom farieb 16,7 milióna. 

 

Milan Potočný MIPOS PC

Váš súkromný PC servis

Tel.: 0905 870 332