Z môjho pohľadu je pojem sociálna sieť úplne výstižný. Funkciou sociálnych sietí je pochytanie, pospájanie a udržanie ľudí pohromade (v kontakte). Poskytujú jednoduchú možnosť vyhľadávania známych aj neznámych ľudí na základe indícií ako je meno, vek, bydlisko a všetko ostatné čo sú o sebe ochotní prezradiť. Najznámejšími sieťami na Slovensku sú Pokec, Facebook, MySpace a Twiiter. Samozrejme najvyužívanejšou je Facebook. Podľa posledných prieskumov využíva jeho služby 54% Slovákov starších ako 14 rokov. Pri tomto čísle som onemel. A ak by toto číslo náhodou nestačilo, tak to že za 8 rokov svojej existencie toto dieťa Marka Zuckerberga oslovilo skoro miliardu užívateľov a zarobilo bezmála 50 miliárd dolárov hovorí za všetko. 

Po registrácii na tomto mega priestore sa vám objaví vaša „nástenka“, čo je miesto pre vkladanie vašich  príspevkov, postrehov, komentárov, fotiek, videí ... Dáva vám možnosť podeliť sa o ne s ostatnými priateľmi. Neustále však pribúdajú nové funkcie ako plánovače, on-line hry, zasielanie virtuálnych darčekov atď. 

Predpokladom k tomu aby ste boli „nájditeľný“, je vytvorenie vlastného profilu. Čím viac informácií o sebe prezradíte, tým skôr vás niekto nájde. Otázkou však zostáva či možná strata súkromia, nebezpečná návykovosť a možný únik citlivých osobných údajov stoja za tieto vymoženosti. Preto si vždy 2x premyslite, čo na nástenku napíšete a pre aký okruh ľudí zverejníte dané príspevky. Ideálne je navoliť si vo svojom profile zobrazovanie príspevkov iba pre „priateľov“. To je skupina ľudí, ktorým ste povolili, aby sa stali vašimi priateľmi na sociálnej sieti. Tu vzniká ďalšie pravidlo : Medzi priateľov si pridajte iba ľudí, ktorých poznáte a dôverujete im.

Tak ako veľa iných vecí, aj sociálne siete môžu pomôcť, aj ublížiť. 

 

 

Milan Potočný MIPOS PC – Váš súkromný PC servis

Tel. : 09005 870 332